Hedging Nedir?

unleashing_contingent_liquidity

Forex, oldukça geniş bir işlem hacmine sahip dünyanın en önemli finans piyasasıdır. Çok sayıda katılımcının çok sayıda –anlık ya da uzun süreli- işlemler gerçekleştirmesi nedeniyle piyasa, küresel çapta tüm ekonomik gelişmelerden etkilenmektedir. Bu gelişmelerin piyasada yarattığı dalgalanmalar, yatırımcıların aldıkları kararlar neticesinde hesaplarına kar ya da zarar olarak yansımaktadır. Bu nedenle, piyasadaki işlemler, her an pozisyon değişikliğine uğrama ihtimali açısından risk taşırlar.

Yatırımcıların, piyasa koşullarındaki değişmelerden olumsuz yönde etkilenmemek adına kullandıkları uygulamaya ‘Hedging’ denir. Yatırımcı, sahip olduğu aktif bir işlemin, tam karşılığı fakat zıt yönlü pozisyonunu açarak olası risklerden kendini korumaya çalışır. Örneğin; piyasada long pozisyonda bir miktar döviziniz varken, aynı miktar dövizin short pozisyonunu da açarak hedging işlemi uygulamış olursunuz. Böylece, piyasa koşullarındaki herhangi bir değişim, bir pozisyonunuzu zarara uğratıyorsa diğer pozisyonunuzda kar ediyor olacaktır. Elde ettiğiniz kar, zararınızı karşılayacağı için kazanç söz konusu olmasa da, riskten korunmuş olursunuz.

Genelde, piyasa koşullarının zor yorumlandığı, gelecek pozisyonlar için tahmin yürütelemediği, kısacası belirsizlik seviyesinin yüksek olduğu durumlarda başvurulan bir kar – zarar kilitleme yöntemidir. Hedging işlemi, herhangi bir pozisyonu otomatik olarak kapatmaz; yalnızca yatırımcıya zaman kazandırır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir