Kadınların Yatırım Yapması Gerektiğinin 5 Geçerli Sebebi

Yatırım yapmak eskiden erkeklerin işi olarak algılanırdı. Çünkü parayı kazanan da ekonomiden anlayan da erkeklerdir gibi genel bir algı vardı. Belki gerçeklik payı olan bu algı günümüzde değişti ve kadınlara olan bakış açısında ciddi bir farklılık meydana geldi. Kadınlar da artık erkekler kadar iş dünyasında aktif rol alıyor, kendi paralarını kazanıyorlar ve kendi finansal varlıklarını kendileri yönetmeyi tercih ediyorlar. Üstelik yapılan bazı araştırmalar kadınların finansal kararlar verme konusunda erkeklerden daha başarılı olduğu sonuçlarını ortaya koyuyor. Kadınların yatırım yapmalarını teşvik eden uygulamalar her geçen gün arttığı gibi yatırım kararlarında oldukça başarılı sonuçlar elde edebildikleri de kanıtlanmış bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Peki, kadınların başarılı olduğunu kanıtlayan ve yatırım piyasalarına katılması için geçerli olan sebepler nelerdir?

  • Borçlarına Sadıklar

Yatırım yapmak için temel kurallardan biri borçlardan kurtulmaktır. Eğer borcunuz varsa yatırım yapmak çok da sağlıklı olmaz. Çünkü piyasada kazanmak kadar kaybetmek de vardır. Düşük ya da yüksek, riskli bir piyasada işlem yapıyor olacağınızdan olası kayıp yaşamanız zaten ekside olan bütçenizin daha da sarsılmasına neden olabilir. Yatırım yapmak için borç almamanız konusunda uyarıların da temel sebebi budur. Kadınlar borçları olsa dahi geri ödemeler konusunda erkeklerden daha istikrarlı ve başarılıdır. Kadınlar borçla yaşamaktan rahatsız olurlar ve borçları olduğunda bunu her şeyden önde tutmaya gayret ederler. Bu sayede kadınların yatırım yapmaya başlaması çok daha kolay olur.

  • Masraf Kısmak Onlar İçin Mesele Değil

Kadınlar yatırım yapmaya karar verdiklerinde bunu hızlıca uygulamaya oyabilirler. Eğer yatırım hesaplarına düzenli olarak eklemeleri gereken miktar için eskisinden daha az harcama yapmaları gerekiyorsa bunu hemen hayata geçirebilirler. Erkeklere göre yaratıcılık konusunda bir adım önde olan kadınların daha düşük bütçe ile alışveriş yapmak için sıra dışı fikirleri ve pratik çözümleri olabilir. Araştırma yapmak ve en kaliteli ürünlerin en ucuzlarını bulmak kadınların en iyi oldukları işlerden biridir. Çünkü bunun için erkeklerden çok daha iyi takip yetenekleri ve daha fazla sabırları olduğunu söyleyebiliriz.

  • Birikim Yapma Konusunda Üstlerine Yok

Yılların gelenekselleşmiş birikim yöntemi “yastık altı” nın annelerimiz tarafından uygulandığını düşünürsek yatırım işlemlerinin atasının kadınlar olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yatırım yapmak için büyük ya da küçük fark etmeksizin bir miktar birikime ihtiyaç olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Ancak erkekler yatırım kararı alsalar dahi birikim yapmak için gereken istikrarı gösteremeyebiliyorken kadınların her daim hazırlıklı olduğunu görebilirsiniz. Erkekler bir amaçları olmadığı sürece birikim yapmaya pek fazla yanaşmıyorken kadınlar kendilerini güvende hissedebilmek adına düzenli olarak birikim yapmaya daha yatkın oluyorlar. Bu da yatırım konusunda onları bir adım öne geçiriyor.

  • Yatırım Kararlarında Daha Gerçekçiler

Yatırım piyasalarında işlem yaparken bir hedefinizin olması ve bu hedefin ulaşılabilir olması oldukça önemlidir. Bu sayede hem hatalı yatırım kararları almaktan kaçınır hem de olası kayıplar karşısında motivasyon düşüklüğü yaşamamış olursunuz. Kadınlar yatırım yaparken erkeklere nazaran daha gerçekçi hedefler belirlemeyi tercih edebiliyorlar. Bunun temelinde yatan sebebin erkeklerin kendilerine çok daha fazla güvenmesi olduğunu söyleyebiliriz. Farklı sebepler de yatırımcıya göre söz konusu olabilir. Ancak genel olarak bakıldığında kadınlar erkeklerden daha ölçülü yatırım kararları alabiliyorlar.

  • Planlama Yaparken Daha Dikkatliler

Yatırım yaparken planlama yapmak ve buna uygun hareket etmek yatırım işlemleriniz sırasında kurtarıcı olacaktır. Her zaman her hamleniz için hazırlıklı olamayabilirsiniz, ancak bir stratejiniz olduğunda kar fırsatlarını çok daha hızlı bir şekilde görebilir ve değerlendirmek için harekete geçebilirsiniz.  Kadınlar ise planlama konusunda birer dâhidir. Çünkü erkeklerden çok daha dikkatli ve ayrıntıcıdırlar. En kritik durumlar da dâhil olmak üzere her hamleyi dikkatlice görür ve planlamalarını ona göre yapabilirler. Yatırımlarını da planlarına sadık bir şekilde yapmaya özen gösterirler. Kadınların daha duygusal olması burada dezavantaj olsa da bu dezavantaj onları planlarına daha sadık hale getirdiğinden bu konuda da daha başarılı olabildikleri bir gerçektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir