Yatırım Piyasalarında İşlem Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Yatırım yapmak zaman içerisinde değişip gelişmiş ve bu değişim bazı birikim sahipleri için olumlu bazıları için ise olumsuz sonuçlar doğurmuş olabilir. Değişimin gelişimin olumsuz sonuçları olmasını aslında beklemeyiz, ancak yatırım piyasalarında değişim süreçleri biraz daha farklılık gösterebiliyor. Önceleri belli sayıda yatırım piyasası varken şimdi piyasa sayısı ve çeşidi oldukça fazla. Eskiden yatırımcı olabilmek için belli kriterlere sahip olmak gerekiyorken şimdi herkes yatırımcı olabiliyor. Bu durum daha önce yatırımcı olmaya cesaret edemeyen herkesi yatırım yapmaya yönlendirirken, birikim sahiplerinin de kafalarının karışmasına, paralarını hangi piyasada yönetecekleri konusunda kararsızlık yaşamalarına ve bazen de hatalı tercihler yapmalarına da yol açabilmektedir. Ancak doğru araştırma ve yeteri kadar deneyim ile yatırım piyasalarından avantajlar elde etmek oldukça kolay ve faydalıdır.

Yatırımcı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Yatırımcıların piyasalarda işlem yapmalarının temel amacı kar elde etmektir. Belli miktarda birikime sahip olan kişiler, paralarını yatırım piyasalarında işleme sokarak değerlendirir ve büyütürler. Dolayısıyla bahsedebileceğimiz avantajların başında –piyasalarda işlem yapmanın temel amacı da olan- kar etmek geliyor. Başarılı sonuçlanan yatırım işlemleriniz sonucunda paranız durduğu yerde saymaz, değerlenir ve büyür. Yatırımcı olmanın bir diğer önemli avantajlarından biri ekonominin aktif bir üyesi olabilmektir. Hangi piyasada işlem yapıyorsanız yapın, başarılı olabilmek için para birimlerini, değerlin menkul ürünlerini, sektörleri, şirketleri, kısacası ekonomiyi ilgilendiren gelişmeleri takip ediyor olmanız gerekir. Gelişmelerin nasıl seyrettiğini bilmelisiniz ki yatırım kararları verirken doğru kestirimlerde bulunabilin. Bu da sizi ekonomiyi takip eden, gelişmeleri anlayabilen ve yorumlayabilen, bilinçli birer birey yapar. Üstelik yatırım yapmak sizi geleceğe hazırlar. İleride çocuklarınız ya da emekli olduğunuzda kendiniz için ekonomik altyapıyı şimdiden oluşturmuş olursunuz. Buna son olarak yatırım işlemleri yapmanın kişilerin günlük hayatta da daha dikkatli kararlar vermesini, gelecek kaygısı olmadan ve sürekli para hesabı yapmadan daha huzurlu yaşamasını sağladığını ekleyebiliriz.

Yatırımcı Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yatırım yapmaya başlamadan kendinize en iyi performansı sergileyebileceğiniz piyasa ya da piyasalar belirlemelisiniz. Ciddi bir araştırma süreci gerektiren bu kararınız, ileride yapacağınız yatırım işlemlerinin başarısını doğrudan etkileyecektir. Hangi piyasanın size en uygun olduğuna karar verebilmeniz için dikkate almanız gereken bazı kriterler vardır. Örneğin piyasada değerlendirmek istediğiniz paranın miktarı, piyasada hangi amaçla işlem yapacak olduğunuz ve hedefleriniz, ekonomi bilginiz, herhangi bir sektör vb. alanda özel ilginizin olup olmaması gibi çoğaltılabilecek noktalara dikkat ederek işlem yapacağınız piyasaya karar verebilirsiniz.

Paranızı tek bir piyasada değerlendirmek zorunda değilsiniz. Eğer birden fazla piyasada ya da tek bir piyasanın birden fazla farklı ürünlerinde parça parça değerlendirebileceğinize inanıyorsanız bu sizin için daha avantajlı bir durum yaratır. Genel yargıya göre de portföyü geniş tutmak daha doğrudur. Çünkü bu sayede hem paranızın taşıdığı riski bölmüş olursunuz hem de çok daha geniş bir yelpazede kar fırsatları elde etme fırsatı yakalamış olursunuz. Portföyünüzü geniş tutmak aynı zamanda kendinizi geliştirmenize ve piyasalara dair dair geniş bilgi sahibi olmanıza da zemin hazırlar.

Yatırım yapacağınız piyasaya karar verdikten sonra –eğer piyasa buna uygunsa- deneme yanılma yapabileceğiniz platformları kullanmaya özen göstermeli ve kendinizi denemelisiniz. Bunlara örnek olarak forex piyasasında demo hesap kullanımını gösterebiliriz. İnternet ortamında kolayca bulabileceğiniz yatırım temalı oyunlar, çeşitli bankaların mobil uygulamaları vs. de piyasada işlem yapmaya başlamadan önce sizi yatırıma hazırlayabilir ve piyasanın temel mantığını çözmenize yardımcı olabilir. Siz hangi piyasada işlem yaparsanız yapın, araştırmaktan, takip etmekten ve analiz yapmaktan vazgeçmeyin. Kendinizi ne kadar geliştirir ve deneyim sahibi olursanız yatırım işlemlerinizdeki başarınızın da o kadar yükseleceğini unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir