Yatırım Yaparken Karşınıza Çıkabilecek Beklenmedik Durumlar

Yatırım piyasaları ilginçtir. Çünkü yatırımda söz konusu sizin paranızdır ve yatırım kararlarınızı bire bir etkileyen etkenlerin başında ekonomik gelişmeler yer alır. Ekonomi, her ne kadar belli başlı veriler etrafında takip edilebiliyor ve gelişmeler matematiksel hesaplamalar yoluyla ölçülebiliyorsa da sizi şaşırttığı zamanların da olmadığını söyleyemeyiz. Zaman zaman öyle gelişmeler olur ki ne stratejiniz buna cevap verebilir ne de piyasada ortak bir davranış meydana gelebilir. Kısacası piyasaları yakından ilgilendirebilecek her gelişmeyi önceden tahmin etmek ve buna yönelik beklenti sahibi olmak mümkün değildir. Beklenmedik olaylar anlık olarak gerçekleşebileceği gibi, gerçekleşeceğini bildiğiniz bir gelişme de beklentilerinizin tam tersi yönde olabilir. Bu beklenmedik gelişmeler nelerdir ve böyle durumlarda neler yapmanız gerekir?

Piyasalarda Beklenmedik Gelişmeler Neler Olabilir?

Piyasalarda en sık karşılaşılan beklenmedik durumların beklentilerin ters yönde gerçekleşmesidir. Genel olarak açıklanması beklenen ve belli bir tarih ve saati olan veriler ekonomik takvimlerde önceden yerini alır. Yatırımcılar, piyasalarda pozisyon almadan önce bu verileri dikkate alarak ve verilerin nasıl geleceğine dair yorumlar yaparak beklentilerini fiyatlamaya başlar. Ancak veriler bazen son anda yaşanan gelişmeler ve bazen de tahminden öteye gidemeyen sebeplerle beklentilerin aksine açıklanabilir.

Veriler dışında ekonomiyi doğrudan etkileyebilecek bazı gelişmeler de beklenmedik bir şekilde yaşanabilir. Bu gelişmelerin önceden kestirilmesi mümkün olmadığından piyasalarda şok etkisi yaratabilir. Böyle gelişmeler bazen sadece gerçekleştiği ülkeyi etkilerken bazen de küresel boyutta bir etki yaratabilir. Yakında zamanda ülkemizde yaşanan darbe girişimi beklenmedik bir olay iken ekonomide ve yatırım piyasalarında da ciddi dalgalanmalara yol açmıştı ve etkilerinin hala devam ettiğini söylemek mümkün. Buna benzer olarak terör olayları, doğal afetler, erken seçim kararları, ekonominin önemli isimlerinin vefatı, saldırıya uğraması, hastalanması, istifa etmesi ya da pozisyon değiştirmesi, ülkeler arasında ilişkilerin denge değiştirmesi, savaş çıkması, ekonomide önemli bir performans gösteren şirketlerin iflası ya da el değiştirmesi gibi önceden beklenti sahibi olmanın mümkün olmadığı gelişmeler yatırımcıların karar vermesinde zorluk yaşamasına sebep olabilir. Ancak bu durumları önceden kestirmek ve gelişmeler karşısında hazırlıklı olmak da ne yazık ki mümkün değildir.

Beklenmedik Gelişmelerin Piyasalara Etkisi

Daha önceden beklenti yaratmayan gelişmeler olduğunda piyasalarda ciddi bir hareketlilik ya da ciddi bir durgunluk yaşanabilir. Gelişmenin ekonomik açıdan ne kadar etkili olduğuna göre değişebilen bu tepki, görüş ayrılıklarının yaşanmasına ve bir kaos ortamı oluşmasına da sebep olabilir. Yatırımcıların bir kısmı bu beklenmedik gelişmelerin piyasalar açısından olumlu olacağına inanırken, diğer bir kısmı da olumsuz karşılayabilir. Daha önce benzeri yaşanmamış bir gelişme olması durumunda derin bir hareketsizlik de gözlenebilir. Böyle durumlarda yatırımcıların yapmaları gereken en önemli şey sabırlı ve soğukkanlı olmaktır. Gelişmenin akıbetini anlayana kadar yatırım kararı vermemeye dikkat etmekte fayda var. Eğer piyasalar tarafında nasıl bir etki yaratacağı oldukça net bir gelişme ise ve siz de olası kar fırsatlarını kaçırmak istemiyorsanız en azından piyasa trendinin oluşmasını beklemeli ve trende uygun hareket etmeye özen göstermelisiniz. Piyasalarda beklenmedik durumlar çok sık meydana gelmese de zaman zaman yaşanabiliyor. Siz her durumu anlık olarak değerlendirmek ve gelişmeler altında yatan sebep  – sonuç ilişkisini hızlıca kurabilmek için piyasa takibini düzenli olarak gerçekleştirmeye devam edin. Bu sayede piyasada anlam veremediğiniz fiyat hareketleri olduğunda sebebini anlayabiliyor ve ona göre yatırım kararlarınızı verebiliyorsunuz. Bu da yatırım işlemlerinizin başarısının artmasında doğrudan etkili oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir